Lehevaatamisi kokku

pühapäev, 27. jaanuar 2019

Ruubiku kuubik!Lapsena olin ma hull Ruubiku kuubiku fänn.
Kokku ma seda loomulikult panna ei osanud ja kui mu mälu mind ei peta, siis ühe Ruubiku lammutasin ma juppideks ja teisel kiskusin kleepekaid maha, et need siis "õigetesse" kohtadesse tagasi kleepida.

Ruubiku hull olin ma ka 17 aastat tagasi. Selleks ajaks olin ma juba nii palju arenenud, et juppideks ma midagi ei lammutanud ja kleepsudega enam ei mänginud. Otsisin hoopis netist valemid, mille abil ma selle müstilise kuubiku kokku ka panin. Minu valemite märkmed aastast 2001:


Peale 2001 aastat Ruubik kadus mu käeulatusest, aga vaimustus selle kokku panemisest jäi.
Eriti imetlesin ma seda, kuidas keegi teine seda fenomenaalse kiirusega kokku pani. Imetlen siiani. Minu järjekordne kiiks!! :)

Sellel aastal tõi jõuluvana mulle tutika Ruubiku kuubiku!!! Ise soovisin :)

Üritasin seda imede ruutu esialgu omaenda mõistusega kokku panna. Pusisin terve päeva, ei midagi geniaalset! Iseseisvalt sain kokku ühe ruudu ja kõik selle värvilise ääred. Peale seda ei tulnud enam midagi.
Kui nägin, et ma oma jõududega ikkagi hakkama ei saa, siis koukisin välja oma 2001 aasta märkmiku (kogu mu elu on kalendermärkmikes!) ja hakkasin vanade valemite abil asja kallal edasi pusima. Kuna ma ei olnud sinna märkmikku kõiki nüansse kirja pannud (mis pidi mingil hetkel Ruubik käes peab olema jne), siis jukerdasin üsna tükk aega enne, kui selle kokku sain.

Päev-paar kasutasingi abimehena märkmikku, peale mida proovisin asjaga iseseisvalt hakkama saada.
Sain!
4.jaanuaril võisin uhkelt aja kirja panna, milleks oli ümmargune 10:52 ! :)
6.jaanuaril oli ajaks 4:13
7.jaanuaril 3:32
8.jaanuaril 2:43
9.jaanuaril 2:09
17.jaanuaril sain senise rekordi, mis on 1:54 ja seal ma hetkel seisan!
Nüüd on ilmselt see koht, kus mul peaks fenomenaalne mälu olema, et värviruute meelde jätta ja aru saada, kus need parasjagu seisavad ja kuidas neid kiirelt oma kohtadele liigutada.
Eesmärgiks olen võtnud, et millalgi-kunagi pean aja alla ühe minuti saama!
Eks näis, kas saan ;)

Kes veel tunneb, et ta on Ruubiku vaimustuses ja tahaks seda hirmsasti kokku panna, siis siit edastan valemid. Olen neid oma mõistuse järgi loogilisemaks sättinud. Samas minu loogika on hoopis teiselt planeedilt ja asjad võivad hoopis keerulisemad tunduda :)

NB! Esimese ringi kokkupanemist ei oskagi ma selgitada, sest see on alati kuidagi automaatselt ja loogiliselt tulnud. Aga püüan ikkagi.
Mina alustan alati valgest ruudust. Ilmselt sellepärast, et seal keskel see Ruubiku kuubiku silt on :)
Esimesena panen paikka valge risti - vasakule tuleb punane ruut, paremale oranz, üles roheline ja alla sinine, põhjaks jääb niisiis kollane. Alustan valge risti tegemisega:

valge rist on paigas

Peale seda, kui valge rist on paigas, panen ülejäänud valged omale kohale. Kuna tegemist on nurgaruutudega, siis paiknevadki nad nurkades ja seega ei ole seal midagi keerulist, et need omadesse nurkadesse ära keerata. Algul tundub võibolla keeruline kuidas ülevalt alla saada, õigetpidi saada jne. Natuke pusimist ja saab iseseisvalt paikka küll.

Kui valge ruut koos on, tuleb keskmist rida pöörata nii, et iga värv omale kohale läheb. Keskmine punane punase rea alla, roheline rohelise jne. Iga värvi alla tekib nagu lühike "T" täht:

Teise rea keskmised ruudud on paigas

Peale seda, kui keskmise rea keskmised ruudud omal kohal on, võtamegi esimest korda appi valemid, et teised keskmise rea ruudud ka omadele kohtadele saada.
Kui õiget ruutu on vaja paremale poole panna, siis:
1. alumine vasakule
2. parem alla
3. alumine paremale
4. parem üles
5. alumine paremale
6. eesmine päripäeva
7. alumine vasakule
8. eesmine vastupäeva
Kui õiget ruutu on vaja vasakule poole panna, siis:
1. alumine paremale
2. vasak alla
3. alumine vasakule
4. vasak üles
5. alumine vasakule
6. eesmine vasakule
7. alumine paremale
8. eesmine päripäeva

Kui ise märkmiku abil neid ruute sinna paikka tahtsin sättida, siis ei saanud ma aru, millised need kivid seal olema peavad, mida paremale (või vasakule) pöörata, sest seal on ju neli võimalust! Tükk aega jukerdasin, enne, kui aru sain. Tähelepanu alla tuleb võtta alumise real keskmine ruut!
Võtame aluseks eelmise pildi, kus ees on roheline ja paremal punane. Oletame, et tahadki paika panna rohelist-punast ruutu.Kõigepealt vaatad alumiselt realt, kas eesvaates on punane või roheline. Kui ees punane (nagu järgneval pildil) ja all roheline, siis pööradki selle alumise rea keskmise ruudu oma värvi juurde ehk punane-roheline ruut kokkupandud punase T alla:


Kuna roheline jääb antud hetkel vasakule, siis kasutadki seda valemit, kus kivi vasakule on vaja viia.
Keri tagasi ja vaata ülevalt.
Said?
On ju imeline, kui see ruut omale kohale läks? 
Ja ajas närvi, kui ei läinud?!
Pole hullu - proovi uuesti ;)

Oluline ongi see, et hakkad järjest neid ruute paikka panema, kus ei ole kollast värvi sees. Ära unusta, et vaatad ainult alumise rea keskmisi ruute. Kui juhtumisi peaks nii minema, kus kõikidel alumise rea keskmistel ruutudel on kollane sees, aga su keskmise rea ruudud omadel kohtadel ei ole, siis see tähendab seda, et need kivid on seal keskmises reas valedes kohtades kinni. Sel juhul võta see külg, kus ruut kinni on ja keeruta valem niisama läbi, sest siis tuleb see ruut sealt välja. Keeruline jutt, jah? No loogilisemalt ma ei oska :)

Esimene ja teine rida on koos

Kui sa oled oma pusimisega nii kaugele jõudnud, et kaks esimest rida kenasti koos on ja sa ei olegi vahepeal Ruubikut nurka visanud, siis saame ette võtta põhjaristi.
Põhjarist tähendab kollast värvi. Valge on pealmine ja all on niisiis kollane. See lause oli nüüd kõige aeglasema taibuga inimesele :D

Põhjaristi tegemiseks pööramegi Ruubiku tagurpidi, nii et valge jääb põhjaks ja segamini värvidega ruut peale. Vaatame nüüd selle pealmise ruudu ülemise ääre keskmisi ruute ja pöörame vähemalt ühe värvi õigesse kohta. Järgneval pildil on omal kohal roheline-kollane ruut:

paigas on üks värv (roheline-kollane)

paigas on kaks värvi (punane-kollane ja roheline-kollane)

Kui sul on paigas kaks ruutu, siis järgmisi ruute hakkad paikka sättima vasakpoolsest ehk alumise pildi puhul punasest värvist. Pöörad Ruubiku endale sedasi, et punane värv oleks otse ees.
Põhjaristi valem:
1. ees päripäeva
2. parem üles
3. ülemine vasakule
4. parem alla
5. ülemine paremale
6. eesmine vastupäeva
7. ülemine vasakule

Kui Sul oli ainult üks värv paigas, siis korda sama valemit, sest lõpuks lähevad kaks värvi õigetesse kohtadesse ja kui kaks on juba paigas, siis saabki ühe kordusega ka kaks ülejäänut paikka.

Kõik värvid on omadel kohtadel (olgugi, et tagurpidi)

Nüüd, kus sa näed, et kõik värvid on omadel kohtadel, aga mõningad on tagurpidi, siis tuleb need õigetpidi pöörata.

Viimase pildi puhul on põhjaristis õigetpidi nii sinine, kui ka oranz ruut. Punane ja roheline on õigetes kohtades, aga tagurpidi. Sel juhul tulekski hakata risti õigesti pöörama nii, et punane värv jääb ette, sinine vasakule ja roheline paremale. 
Põhjaristi keskmised ruudud õigetpidi:
1. parem üles
2. keskmine paremale
3. parem üles
4. keskmine paremale
5. parem üles
6. keskmine paremale
7. parem üles
8. keskmine paremale
9. ülemine paremale
10. parem üles
11. keskmine paremale
12. parem üles
13. keskmine paremale
14. parem üles
15. keskmine paremale
16. parem üles
17. keskmine paremale
18. ülemine vasakule

Kui sinine ja oranz varasemalt juba omal kohal olid, siis nüüd on ka punane ja roheline omal kohal ja põhjarist niisiis paigas. 
Kui varasemalt oli ainult üks värv paigas, siis kasuta seda valemit nii kaua, kuni kõik paikka saad. Aega võtab, aga tulemus hakkab paistma.

Põhjarist on paigas

Kui põhjarist on paigas, tuleb jakata nurkasid õigetesse kohtadesse sättima. Üldjuhul on üks nurk alati paigas (olgugi, et värvid võivad tagurpidi olla).

üks nurk on 100% omas kohas (oranz-sinine-kollane)

oranz-sinine-kollane ruut on omas kohas, aga tagurpidi

See, kas ruut on omas kohas õigetpidi või tagurpidi ei oma hetkel tegelikult vahet. Oluline on see, et üks nurk oleks paigas.

Kui see nurk on leitud, siis vaata Ruubikut ja saa aru kuhu suunas teised kolm nurka liikuma peavad. Arvesta sellega, et õiges kohas seisev ruut jääb valemis puutumata ehk need kolm segamini nurka liiguvadki edasi nö kolmnurgas. Vajadusel paremale või vasakule.
Uh, keeruline seletada, aga kui ma ise seda loen, siis see tundub loogiline küll :D
Kui me võtame aluseks viimase pildi, kus sinine-kollane-oranz on paigas, siis paigutame Ruubiku kätte nii, et see sinine-kollane-oranz ruut oleks üleval vasakul. Ette jääb sel puhul punane ruut.
Sel juhul me näeme, et all vasakus nurgas on kollane-roheline-oranz ruut, all paremal punane-kollane-sinine ruut ja üleval paremal punane-roheline-kollane ruut. Saame aru, et kõik need kolm ruutu peavad ühe nõksu vasakule ehk päripäeva liikuma (arvestame seejuures sellega, et oranz-sinine-kollane jääb paigale) 
Nurga ruudud liiguvad päripäeva:
1. parem alla
2. ülemine vasakule
3. vasak alla
4. ülemine paremale
5. parem üles
6. ülemine vasakule
7. vasak üles
8. ülemine paremale

Nurga ruudud liiguvad vastupäeva (NB!siis keerad õiges kohas oleva ruudu paremale poole, lihtsalt keerab ruubikut käes, nii et see sinine-kollane-oranz ruut jääb paremale poole üles):
1. vasak alla
2. ülemine paremale
3. parem alla
4. ülemine vasakule
5. vasak üles
6. ülemine paremale
7. parem üles
8. ülemine vasakule

Kui tegid nii, siis nüüdseks peaksid kõik nurgad sul omadel kohtadel olema:

kõik nurgad on paigas, kaks neist ka õigetpidi

Kõik nurgad on paigas, kolm neist tagurpidi

Lõpusirge on põhimõtteliselt käes, nurgad õigetpidi ja ongi valmis!
Nurgad saab paikka selle valemiga:
1. vasak alla
2. alumine vasakule
3. vasak üles
4. eesmine vastupäeva
5. alumine vasakule
6. eesmine päripäeva
7. ülemine vasakule
8. eesmine vastupäeva
9. alumine paremale
10. eesmine päripäeva
11. vasak alla
12. alumine paremale
13. vasak üles
14. ülemine paremale

Ja ongi valmis! :)

Ilmselt veel ei ole, sest kui ühe nurga paikka said, siis teised on veel valetpidi.

Kui su Ruubikul peaks selline seis olema nagu alloleval pildil, siis peabki ainult ühe korra veel nurgavalemit kasutama:

üks kord nurgavalemit ja kaks viimast nurka jooksevad paikka

VALMIS!Vot nii! Algaja ruubiklane on edastanud algelise õpetuse teistele algajatele ;):)

Minu õhtu jätkub nüüd laskesuusatamise seltsis ja sinna kõrvale albumitesse fotode sättimist, laste aastaraamatute täiendamist ja muidu kalendritest asjalike mõtete väljanoppimist. On mul ju viimase lapse aastaraamat endiselt tegemata! Lubasin selle 2014 aastal ära teha. Nüüd on aasta 2019! See on minu saavutuste osas ikka eriti mage!Oma loomult olen ma megagigasupper nostalgitseja/mälestustes sukelduja, kes jätab alles iga väiksema laste meisterduse, kõiksugu paberile kritseldatud kunstiteose ja mida kõike veel! Aga näe - viimase lapse aastaraamatusse ei ole endiselt jõudnud! 
Kuna nüüd on mul märkmikud ja kõik muu vajalik juba toa põrandale laiali laotatud, siis võib eeldada, et sel korral saan selle asja siiski tehtud. Lootust on!

tegutsemist jagub mitmeks õhtuks

2 kommentaari:

 1. Lugesin läbi ja tundus väga huvitav, aga endal poleks ilmselt seda püsivust... ei ees ei ole ruubiku-kuubikut, siis tundub kõik väga segane.
  :D
  et need, kes seda nägemata teevad, neil on lihtsalt kõik käigud peas? aga kus nad teavad, kus mingi värv alguses asetseb või pole see oluline, kui valemeid tead?

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Eks selle kokkupanemisel peab ikka väike huvika olemas olema, muidu vist ei viitsi jah ;)

   Ma arvan, et neil, kes Ruubikuid sekunditega kokku panevad, on lihtsalt silmamälu nii hea ja nad teavad, kus mingid värviruudud on. Ilmselt on seal ka mingisugune loogika. A la kui X-ruut on siin, siis Y-ruut peab kindlasti olema seal. Sellepärast nad enne kokku panemist vaatavadki neid kuubikuid nii kaua, et jätavad meelde kus mingid ruudud on...Oeh, keeruline igatahes :):)

   Kustuta